Porwany

6.9/10

Fabuła

Film “Porwany” to poruszająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, która przenosi nas w czasy XIX-wiecznej Bolonii. Akcja rozgrywa się w 1858 roku, gdy żołnierze papieża Piusa IX wtargnęli do domu rodziny Mortara, aby porwać ich siedmioletniego syna Edgardo. Powodem tego dramatycznego aktu było potajemne ochrzczenie chłopca przez jego opiekunkę, co zgodnie z prawem kościelnym oznaczało, że musi on zostać wychowany w wierze katolickiej.

Rodzice Edgardo desperacko walczą o odzyskanie syna i nie zgadzają się na tak brutalne odebranie mu. Ich walka spotyka się z poparciem opinii publicznej oraz międzynarodowej społeczności żydowskiej, jednak Kościół katolicki i sam papież Pius IX nie zamierzają ustąpić ani zmienić swojej doktryny.

Historia porwania Edgardo staje się przyczynkiem do bitwy politycznej, która ma ogromne znaczenie dla demokracji i zjednoczenia Włoch. Film ukazuje nie tylko dramatyczną walkę rodziców o swoje dziecko, ale również konflikt między tradycją a postępem społecznym oraz rolę religii w życiu jednostki i społeczeństwa.

“Porwany” to nie tylko poruszająca opowieść, ale również ważne spojrzenie na historię i politykę XIX-wiecznych Włoch. Film skłania do refleksji nad wartościami, które kształtują nasze społeczeństwo i wpływają na nasze życie. To historia, która wciąga i porusza, pozostawiając widza z głębokim przemyśleniem.

Cały film „Porwany” online

Dzisiejsza data to 08.12.2023, a premiera filmu “Porwany” już się odbyła. Film został wyreżyserowany przez Marco Bellocchio, jedynego reżysera tego dzieła. Premiera miała miejsce 23 maja 2023 roku. Oryginalny tytuł filmu to ‘Rapito’. Produkcja filmu odbyła się we Włoszech, Francji i Niemczech. Scenariusz został napisany przez Marco Bellocchio oraz Susannę Nicchiarelli. Czas trwania filmu wynosi 134 minuty.

Dostępność na vod4k

Film nie jest jeszcze dostępny na vod4k.pl, jeśli się pojawi niezwłocznie poinformujemy o jego dostępności

Wymagane logowanie

Nie masz konta? Załóż je w 15 sekund!